Hall of Fame

Many Tufts Sailing alumni continue to find success sailing after college.  Here is a selection of what Tufts Sailing alumni have accomplished:

List of all ICYRA All-Americans

Dave Curtis 1967, ‘68
Charles Loutrel 1967
Chris Pollack  1972
Manton Scott 1972
Sam Altrueter 1974, ’75, ‘76
James Maltman 1974
Neal Fowler 1975, ’76 ’77
Jamie McCreary 1976, ’77
Stu Johnstone 1979, ’80
Joe Petrucci 1980
Pede Dickey 1981, ’82
Nevin Sayre 1981, ’82, ’83
Michael Zavell 1981
Bill Lynn 1983, ’84
Zach Orlov 1984, ‘85
Magnus Gravare 1986
Dave Himmel 1987
Alex Jackson 1987
Steve Kirkpatrick 1989, ’90
Rich Harries 1990
Charlie Ulmer 1990
Dave Mendelblatt 1992
Josh Adams 1992, ’93 ’94
Nick Trotman 1993, ’94
Mark Mendelblatt ’93,’94 ’95
Rob Richards 1995
Senet Bischoff 1995, ’96
Tim Fallon 1996, ’97
James Wadsworth 1996, ’97
Graeme Woodworth 1996,’97
Jonathan Baker 1998, ’99
Ramsay Key 1998
Kyle Shattuck 1999
Michael Richards 2000
Adam Deermount 2001
Pete Levesque 2001, 02, 03
John Birkett 2002
Dave Siegal 2004, 06

Betsy Allison 1981
Tom Weld 1984
David Himmel 1985, ’86
Mark Mastoras 1985
Alex Jackson 1988
Scott Kyle 1988, ’89
Sam Kerner 1989
Francis Blesso 1991
Bob Meagher 1991
Matt Romberg 1991
Hugh Hallawell 1992
Nick Trotman 1992
Scott Carson 1994
Graeme Woodworth 1995
Jon Baker 1997
Charlie Siegal 1999
Adam Deermount 2000
Dave Siegal 2005
Zander Kirkland 2006

Julie Easom 1987, ’89
Jane Kirk 1988, ’89, ’90
Holly Gregg 1990
Cara Harries 1991, ’93
Carisa Harris 1993, ’94
Laura Dunn 1995
Katie McDowell ’94, ’95, ’96
Caitlin Macallister ’96’97, ’99
Jennifer Provan 1999,’00, ‘01
Lee Icyda 2000, ‘01
AJ Crane 2003, ‘04
Kaity Storck 2007

Laura Dunn 1994
Jenny Nelson 1995
Caitlin Macallister 1998
Kaity Storck 2006

Sarah Nickerson 1983
Judy Ching 1984
Lynn Fitzpatrick 1984
Kathy Duffy 1985
Stephanie Friedman 1987
Annie Atwood 1988
April Richards 1989
Jane Bash 1990
Chrissy Mikes 1990, ’91
Josh Gleason 1991, ’92
Carolyn Close 1992, ’93, ’94
Meghan Bohlen 1993
Laura Dunn 1993
Tanya Haddad 1994
Victoria Wadsworth ‘94, ’95

Martha Carleton 1996, ’97
Sarah Terry 1996
Victoria Wadsworth 1996
Kirsten Wilson 1996, 97
Jessi Dimock 1998, ’99
Meghan Boardman 1999
Megan Edwards 1999, ’00
Caroline Hall 2001, 02, 03
Lisa Keith 2001
Laurin Manning 2001
Katie Shuman 2003, ‘04
Kristen Tysell 2003 ‘04
Anna Martin 2006

Josh Adams 1994

Sam Altreuter 1976
Stu Johnstone 1980
Pede Dickey 1981
Senet Bischoff 1996

Nancy Fowle Dunlap ’29
Heather Gregg ’86
Liz Morrow ’85
Justine Tomcheck ’86
Ken Legler

1975 Singlehandeds
1975 Fowle Trophy
   (combined nationals)
1976 Singlehandeds
1976 Dinghies
1976 Fowle Trophy
1980 Singlehandeds
1980 Dinghies
1981 Dinghies
1984 Women’s Dinghies
1984 Team Racing
1984 Fowle Trophy
1986 Women’s Dinghies
1990 Women’s Dinghies
1993 Singlehandeds
1993 Women’s Dinghies
1993 Team Racing
1993 Fowle Trophy
1994 Women’s Dinghies
1994 Team Racing
1994 Fowle Trophy
1995 Singlehandeds
1995 Women’s Singlehandeds
1995 Team Racing
1995 Fowle Trophy
1996 Women’s Dinghies
1996 Team Racing
1996 Fowle Trophy
1997 Dinghies
1999 Women’s Dinghies
1999 Fowle Trophy
2001 Dinghies
2003 Women’s DInghies

Betsy Allison 1981, ’82, ’84, ’93, ’98
Susan Dierdorf Taylor 1983
Dave Curtis 1981,  ‘83

Carlos Echeverria’52
     1956 Dragon-USA
Peter Commette’77
     1976 Finn-USA
Magnus Gravare’86
     1984 Soling-Sweden
Mark Mendelblatt’95
     2004 Laser-USA
Katie McDowell
     2004 470-USA
Jen Provan’01
          2004 470-Canada

Joe Duplin  C 67-80 ’63 Star
Dave Curtis’68
     1976, 1978 Etchells
     1981, 1982 Etchells
     1983, 1985 Etchells
     1992 Etchells
     1967 Jolly Boat
     1981 Soling
     1984 J-24
Betsy Allison’81
     1982 Women’s Laser
     1987 Lightning (crew)
     1987, 1991 Women J-24
     1993, 1995 Women J-24
     1995, 1997 Women J-24
     1998  Match Racing
     2003 Ynglings
Bruce Burton’77
     1986, 1987 Etchells
Scott Kyle’89
     1986, 1990 Sunfish
Peter Comette’77
     1975 Laser
Susan Dierdorf Taylor’80
     1986 Women’s 470
Ethan Bixby’77
     1976 505
Andrew Menkart’82
     1977 Youth Laser
Hale Walcoff’77
     1984 J-24 (crew)
Stu Johnstone’80
     1986 J-24 (crew)
Stu Neff’81
     1986 J-24 (crew)
Chris Hufstader’83
     1987 J-24 (crew)
Jamie McCreary’78
     1990 Int. One-Design
Magnus Gravare’86
     1994 ISAF Keelboat
Mark Mendelblatt’95
     1991 Laser II
     1998 Team Racing
Brett Davis’93
     1998 Team Racing
Josh Adams’94
     1998 Team Racing
Nick Trotman’94
     1998 Team Racing
     1998 505
Matt Romberg’91
     1999 J-22 (crew)
Tim Fallon’97
     2003, 2005 Team Racing
Graeme Woodworth’97
     2003 Team Racing
Mike Loeb’77
     2005 Sonar (crew)
Katie Mims’06
     2007 Swan 45 (crew)
Tomas Hornos’10
     2007 Snipe

247 Total Awards and Honors!

Comments are closed.